پایان نامه بصری سازی (Visualization) ساختمان با استفاده از BIM
در طول قرون وسطا و دوره رنسانس، کارشناسان ارشد معماری و طراحی، پروژه­هایشان را با استفاده از مدلهای Life-Size طراحی و اجرا می­نمودند (یعنی مقیاس طراحی خود را مطابق با پروژه واقعی در نظر می­گرفتند). با گذشت قرنها، فرآیندهایی که جهت طراحی کلیسای سنت­پیتر و نوتردام مورد استفاده قرار گرفت، زمینه را برای ایجاد فرآیند طراحی/ ساخت امروزی فراهم نمود. این فرآیند طراحی بتدریج تکامل یافت تا اینکه مهندسین و معماران در طراحیهای خود، از نقشه­های دوبعدی جهت تجسم و مستندسازی یک ساختمان استفاده نمودند. اما پس از گذشت چند سال، فرآیند قدیمی طراحیهای دوبعدی نیز جای خود را به طراحیهای چندبعدی داده و پس از گذشت مدتی نه چندان زیاد، سیستم BIM خود را بعنوان یکی از این فرآیندهای نوین مطرح نمود [۲۱].

 

 

یکی از مهمترین ویژگیهایی که همواره از آن بعنوان عامل محبوبیت BIM در نزد طراحان و مهندسین عمران یاد می­شود، فرآیند تجسم طرح، بصری سازی و یا Visualization است. یک مدل BIM به معماران و

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

مهندسان اجازه می­دهد تا با تبدیل نقشه­ها و مستندات دوبعدی خود به طرحهای پیشرفته دیجیتالی، قادر باشند ساختمان را بصورت کامل و جزء به جزء مشاهده نمایند. به گونه­ای که حتی می­توانند کلیه مواد و مصالح یک ساختمان و عملکرد اجزای آن را در هر بازه زمانی و مهمتر از همه، قبل از اینکه طراحی به آجر و ملات یا محتمل­تر از آن به فلز و گچ تبدیل شود، مشاهده نمایند. همزمان و همراه با این توانایی­ها، یک مدل BIM می­تواند به نحو بسیار کارآمدی، مجموعه کاملی از اسناد و مدارک مرسوم ساختمان که دقیق و مطمئن می­باشند را نیز ارائه نماید و آنها را به صورت مستند در هر زمانی در اختیار طراح، معمار، مهندس سازه، کارفرما و حتی کاربر قرار دهد [۲۰].

این ویژگیها نشان از قدرت و توانایی­های بالای سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان با نرم­افزار معماری Revit دارد و در تمامی جنبه­های طراحی پایدار، مطلوب و در برخی موارد بسیار حیاتی و ضروری است. مدلسازی اطلاعات ساختمان، می­تواند در ترکیب با ابزارهای نرم­افزاری مربوط به تحلیل­های انرژی و نورپردازی و امثال آن، جهت تعیین کمیت و کیفیت اثرات طراحی سبز نیز مورد استفاده قرار گیرد. بطور خلاصه اینگونه می­توان گفت که سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) به تیم طراحی و کاربر کمک خواهد نمود که [۸].

موضوعات: بدون موضوع  لینک ثابت


فرم در حال بارگذاری ...